Поради батькам щодо
харчування дитини
зі зниженим апетитом

/Files/images/2013-2014_rr/malyunki/6_.jpg

Загалом під час організації харчування дитини з поганим апетитом дорослим необхідно виявляти винахідливість.

Якщо дитина відмовляється від їжі, в жодному разі не годуйте її силоміць. Краще пропус­тити прийом їжі або зробити це пізніше, а потім годувати дитину невеликими порціями за 5-6 або більше прийомів. І все ж проміжки між окремими годуваннями мають бути не меншими за 3 години.

Дуже важливо на початку годування дати дитині такі продукти, які мають властивість підсилювати виділення травних соків і тим самим поліпшувати апетит. Це може бути кислий фруктовий або ягідний сік, шматочок оселедця, квашена капуста, солоний огірок, салат із сирих овочів. Сприятливо діє міцний м'ясний бульйон. Однак дуже важливо звернути увагу на мож­ливість виникнення алергічних реакцій (висип, почервоніння шкіри щік). У цьому випадку від бульйону доведеться відмовитися.

Для дітей зі зниженим апетитом важливо суворо дотримуватися режиму годування — не давати нічого їстівного в проміжках між окремими прийомами їжі, а також не давати багато пити. У такому разі дитина охочіше розпочинатиме прийом їжі з рідких страв. У той саме час при годуванні дозволяйте їй запивати тверду їжу водою, соком або овочевим відваром і, зви­чайно, не обмежуйте пиття безпосередньо після годування.

Протягом певного часу можна застосувати метод «вільного годування», тобто годувати дитину за її бажанням. Найулюбленіші дитиною страви слід готувати частіше за інші, але при цьому дещо змінювати рецептуру, додаючи необхідні багаті білком продукти (м'ясо, сир тощо).

Чи замислювалися ви над тим, чому у деяких дітей після оформлення у дошкільний за­клад поліпшується апетит, припиняються звичні блювання? Усе тому, що діти охочіше їдять за загальним столом, у родинному колі, в товаристві інших дітей. Тож виробіть правило сідати за стіл усією родиною.

Іноді дитина погано їсть через те, що до початку годування перебуває в збудженому стані, занадто захоплена грою, заняттями. У цьому випадку можна дещо перенести (на 20-30 хви­лин) прийом їжі, дати час на те, щоб дитина змогла заспокоїтися.

У спекотні літні дні або за високої температури повітря в приміщенні організм дитини втрачає багато рідини. Це призводить до зменшення вироблення травних соків і зниження апе­титу. У таких випадках перед початком годування дитині рекомендується дати трохи прохолодної кип'яченої води або несолодкого соку, можна почати годування з кисломолочного напою чи змінити режим годування: у полуденний час дати дитині вдруге лег­кий сніданок (кефір, булочку, фрукти), а обід перенести на пізніший час, скажімо, після денного сну. У такому випадку дитина, добре відпочивши і зголоднівши, легко впорається з досить кало­рійним обідом.

/Files/images/7071.gif

Смачні і корисні соки

/Files/images/2013-2014_rr/malyunki/соки.jpg
Соки із свіжих овочів, фруктів, ягід є джерелом корисних речовин, що надходять до нашого організму в рідкому вигляді. Звичайно, можна їсти овочі і фрукти в сирому вигляді – це простіше і швидше, в них містяться ті ж самі корисні речовини, що і в соках. Але в соках вітаміни, мінеральні речовини і ферменти знаходяться практично в чистому вигляді. В овочах і фруктах більшу частину ваги займає м’якоть, яка складається з клітковини, яка не завжди добре і швидко переварюється. До того ж, щоб отримати необхідний об’єм корисних речовин, людина повинна з’їсти велику кількість овочів і фруктів. Наведемо приклад. Який смачний морквяний сік, знають, мабуть, усі. Випити склянку цього напитку протягом дня (або за один раз) не складно. А чи знаєте ви, що склянка морквяного соку дорівнює 2,5 кг моркви, які ваш організм переварити не в змозі? А склянка соку і корисні речовини (90-97%) засвоюються протягом 10-15 хв після вживання.
Ще один важливий доказ на користь соків. Далеко не всі мають город, сад, а значить, змушені купувати всі овочі та фрукти на базарі чи в магазині. Умови їх вирощування часто залишаються таємницею, хоча продавці переконують нас в їх екологічній чистоті. Зрозуміло, плодоовочева продукція вирощується із застосуванням мінеральних добрив, гербіцидів і пестицидів, та й нерідко поблизу промислових підприємств, автодоріг, тому назвати її органічно чистою практично неможливо. А коли ми розтираємо (подрібнюємо) овочі і фрукти, щоб отримати сік, ядовиті речовини – нітрати та нітрити – залишаються у зв’язаному стані ( у клітковині). Ось чому користь соків очевидна.

Вживання свіжих соків дає можливість мати здоровий організм. Соки володіють ідеальною здатністю очищати організм від шлаків і токсинів, мають профілактичні та лікувальні властивості, сприятливо впливають на самопочуття і настрій людини, наповнюють його енергією і підвищують життєвий тонус.

Одним з найшвидших способів оздоровлення організму є вживання свіжих соків. Він не тільки корисний, але смачний і приємний.

Вітамінний склад кожного соку є неповторним. Тільки йому притаманні ці властивості. Хоча деякі групи вітамінів знаходяться майже в усіх соках. Наприклад, вітаміни групи В. Він відіграє велику роль у розвитку та росту організму, позитивно впливає на роботу нервової системи, сприяє підвищенню розумової і фізичної роботи. З його допомогою нормалізується артеріальний тиск і робота щитовидної залози. Є захисником очей від ультрафіолетового впливу.

Соки мають у своєму складі і нікотинову кислоту (вітамін РР). Вона сприяє поліпшенню вуглеводного обміну, служить розширюють засобом кровоносних судин, тому необхідна при захворюванні серцево-судинної системи. Плодово-ягідні соки містять у собі каротин і вітамін С, які зміцнюють організм проти інфекцій. А органічні кислоти беруть участь у поліпшенні засвоєння їжі. Пектин і клітковина, які є в соках, грають протимікробну роль, покращують перистальтику кишечника.

Апельсиновий сік – багатий різними вітамінами й антиоксидантами, корисний для серцевосудинної і нервової системи, при зниженні імунітету та при отруєннях. Рекомендується вживати при нестачі вітаміну С і В.

Ананасовий сік – природний спалювач жиру, має мікроелемент – бромелайн, що має омолоджувальний вплив на організм. Рекомендують при ангіні й захворюванні нирок.

Абрикосовий сік – корисний для зору, шкіри, серця й печінки.

Виноградний сік – вважається традиційно дитячим. Рекомендують при анемії, апатії, виснаженні.

Гранатовий сік – багатий аскорбіновою кислотою. Рекомендую при анемії, виснаженні, недокрів'ї, атеросклерозі, зниженні імунітету, бронхіальній астмі, радіаційному опроміненні, ангіні, захворюваннях жовчних шляхів; допомагає при шлунково-кишкових розладах і при цукровому діабеті; корисний для волосся, шкіри, легенів, щитовидної залози, селезінки, нирок.

Грейпфрутовий сік – поліпшить травлення й обмін речовин, активізує роботу печінки, що у свою чергу утворить бар'єр для відкладення жиру.

Морквяний сік – поліпшує зір, зміцнює імунітет, добре впливає на печінку, нирки, щитовидну залозу, поліпшує стан шкіри при шкірних захворюваннях. Добре пити морквяний сік під час вагітності!

Персиковий сік – рекомендується при анемії й серцевосудинних захворюваннях. Підвищує рівень гемоглобіну, поліпшує роботу печінки, допомагає кращому перетравлюванню жирної їжі, містить велику кількість кальцію, бета-каротину й вітаміну В2.

Сливовий сік – попереджає запори, поліпшує роботу кишечника.

Томатний сік – містить натрій і вітамін С. Рекомендується при захворюваннях серцевосудинної системи й при розладі обміну речовин, попереджає онкологію, зберігає ясність мислення й пам'ять.

Капустяний сік – корисний при застудах через високий вміст в ньому вітаміну С. А йод і фітонциди, що є в капустяному соці, допоможуть справитися з ангіною та бронхітами.

Сік із чорної смородини - регулює вуглеводний обмін, підсилює потовиділення, знімає запалення, заспокоює нерви. Знищує віруси грипу, підвищує імунітет. Застосовують при авітамінозі, недокрів'ї, гастриті зі зниженою кислотністю, гострому бронхіті, грипі, ангіні.

Гарбузовий сік - знижує рівень жирів у крові, виводить токсини, підвищує імунітет, поліпшує травлення. Найкращий ефект гарбузовий сік дає у поєднанні з морквяним та яблучним фрешами.

Яблучний сік - використовують при ожирінні й цукровому діабеті, при захворюваннях серцево-судинної системи, печінки, нирок, при дизентерії, хронічних колітах. Яблучний сік підсилює кровотворення, виводить камені із нирок, очищує організм від токсинів, знижує рівень холестерину в крові, регулює вуглеводний обмін, відновлює кишкову флору, зміцнює слабкі вени.

/Files/images/2013-2014_rr/malyunki/хлопчик сік.jpgЯк правильно пити свіжі соки?

  1. Перед тим, як приготувати дитині фреш, переконайтесь, що фрукти, овочі чи ягоди – свіжі і без пошкоджень. Нарізати овочі та фрукти слід безпосередньо перед приготуванням соку.
  2. Випити фреш необхідно протягом 10-15 хв після приготування. Пізніше він втрачає свою поживну цінність.
  3. Якщо ви даєте дитині свіжий сік вперше, то починайте з одного компоненту.
  4. Небажано змішувати фрукти і овочі для приготування фрешу, так як організму складно справитися з такою сумішшю, адже для переварювання овочів і фруктів потрібні різні шлункові ферменти.
  5. Якщо ви змішуєте різні соки, то дійте за принципом: «жовте з жовтим», «зелене з зеленим».
  6. Після трьох років можете поступово вводити змішані соки.
  7. Пити фреш дитині до трьох років можна не частіше одного разу в день у кількості не більше 30 мл.
  8. Дітям від 3 до 10 років фреш можна пити 2 рази в день, не більше 30-50 мл за раз.
  9. Фреш слід пити маленькими ковтками через трубочку для коктейлів, щоб уникнути пошкодження зубної емалі.
  10. В морквяний сік обов’язково додайте трохи олії (оливкової чи соняшникової) чи вершків (або сметани), щоб засвоївся вітамін А.
  11. Під час застуди не вживайте сік, так як він сприяє виділенню слизу.
  12. Морквяний та гранатовий сік не рекомендується пити частіше 2-3 разів на тиждень.

/Files/images/2013-2014_rr/malyunki/соковижим..jpg
Обираючи, чим напувати дитину, не забувайте про компоти! Варіть дітям компоти - натуральні, смачні, приготовані своїми люблячими руками. Якомога менше купуйте своїй дитині магазинні соки, намагайтеся частіше варити компоти й робити свіжевичавлені соки.

Здоров'я вам і вашим дітям!

/Files/images/7071.gif

Як "позбутися йодного голоду"?

/Files/images/2013-2014_rr/malyunki/b7dc4d19c20c35c503d8d2ab5c664b24.jpg

За даними ВООЗ, понад 1,5 млрд. мешканців Землі потерпають від так званого „йодного голоду”. Особливо небезпечний брак цього мікроелемента для дітей, оскільки в багато разів підвищує ризик розвитку хвороб щитовидної залози, знижує інтелектуальний потенціал тощо.

Уникнути „йодного голоду” сьогодні досить просто. Найуніверсальніший метод профілактики – це йодована сіль. Її слід додавати в готову страву. Якість страви від цього не змінюється, зате задовольняється потреба організму в необхідному мікроелементі.

/Files/images/2013-2014_rr/malyunki/jG8VyOJmyRg.jpg Однак захоплюватися солоними стравами дошкільнятам, як ми знаємо, не можна. Харчовий раціон дитини можна збагатити йодом, включаючи в меню продукти моря.

/Files/images/2013-2014_rr/malyunki/1356597648_Feijoa_HortResearch.jpg
Багаті на цей мікроелемент плоди фейхоа. Перетерті з цукром, вони забезпечать дитину і вітамінами, і будуть як ласощі. Взимку йодний голод втамує хурма, /Files/images/2013-2014_rr/malyunki/interesting-fruit08.jpg/Files/images/2013-2014_rr/malyunki/Копия vegetable_3.jpgа протягом усього року... звичайна морква. Дітям, які мають схильність до захворювань щитовидної залози, народна медицина рекомендує пити морквяний сік по 1 столовій ложці 4-5 разів на день.

А от використовувати для корекції дефіциту аптечну йодну настоянку чи розчин Люголя не рекомендується. Це препарати антизапальної дії тільки для зовнішнього застосування.



/Files/images/7071.gif

Кiлькiсть переглядiв: 573

Коментарi